بازاریابی برای کودکان

بازاریابی برای کودکان

کودکان بخش بزرگی از بازار را در دنیا تشکیل می دهند.

برآورد شده که همه ساله کالاهایی به ارزش ۳۵ میلیارد دلار، برای کودکان ۵ تا ۱۴ ساله، خریداری می شوند و علاوه بر این، کودکان در بسیاری از خریدهای والدین خود تاثیرگذارند. به طوری که ارزش تأثیری که آنها در خریدهای والدینشان دارند ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

 وفاداری به نام تجاری، از سنین کودکی آغاز می شود. لذا جای تعجب نیست که بسیاری از بازاریابان به صورت جدی در تلاش آنند، که بر روی کودکان تاثیر بگذارند و آنها را تصاحب کنند. بازاریابی برای کودکان از موضوعاتی است که تا حد زیادی با بخش‌های اخلاقی آمیخته است. دلیل اصلی این موضوع این است که کودکان توانایی محدودی در پردازش اطلاعات و اتخاذ تصمیمات آگاهانه و منطقی دارند و خیلی سریع و زیاد تحت تاثیر فعالیت بازاریابی، خصوصاً آگهی‌های تبلیغاتی قرار میگیرند. گاهی اوقات این فعالیت ها می توانند منجر به شکل گیری رفتار ها و ارزشهای نامناسبی در خرید کودکان شوند و به تبع آن در خانواده تعارض ایجاد کنند.

بازاریابی برای کودکان

بازاریابان باید نسبت به مهارت های پردازش اطلاعات در کودکان حساس باشند و مبارزات تبلیغاتی آنها به دور از مشکلات اخلاقی باشد.

تمامی وجوه آمیخته بازاریابی باید توانایی‌ها و قابلیت‌های کودکان را در نظر بگیرد. یکی از مسائلی که شرکت ها باید به آن توجه کنند برقراری ارتباط با کودکان با استفاده از ابزارهای تبلیغاتی است. مثلاً در گذشته در حین پخش برنامه های کودکان، تبلیغات برای کالاهای مورد استفاده آن ها پخش می شد، اما امروزه شرکت ها راه های زیادی را برای دستیابی به کودکان دارند.

انواع مجلات مخصوص کودکان، تهیه سی دی هایی که بتوانند با کودکان ارتباط برقرار کند، ارائه فرصت هایی برای سرگرمی آموزش به کودکان با موافقت والدین آنها و غیره ، از جمله راه هایی هستند که بازاریابان می‌توانند برای تاثیرگذاری بر روی کودکان از آنها استفاده کنند. به علاوه امروز کودکان از ۳ سالگی کاربر فعال اینترنت هستند. برخی از سایت ها به صورت خاص برای کودکان ۲ تا ۱۱ ساله طراحی شده‌اند و میلیون‌ها کودک از آنها بازدید می کنند.

 بسیاری از شرکت‌ها نیز امروزه با ایجاد باشگاه هایی برای کودکان کودکان و خانواده های هدف را شناسایی می‌کنند و بر روی آنها فعالیت های بازاریابی انجام می دهند. متاسفانه بسیاری از گروه ها از تکنیک های فروشی، استفاده می کنند که چندان اخلاقی نیست. بااین حال کلوپ ها می توانند با استفاده از روشهای مناسب به آموزش کودکان بپردازند و پیام‌های آموزشی جذابی را برای آنها ارائه بدهند.

 اگر این برنامه ها به شیوه ای طراحی شوند که محتوای مناسبی داشته باشند و تبلیغات آنها به شیوه مناسب برای هر کدام از گروه‌های سنی تهیه شوند به برنامه‌های تبدیل می شوند که علاوه بر اینکه برای کودکان مفید و سرگرم کننده است، منافع و سودآوری شرکت‌ها را نیز تضمین می کند.

آیا شما برای آینده سازمان و برند، خود برنامه ویژه ای برای کودکان امروز دارید ؟؟؟

 

نویسنده: دکتر اعتماد هژبرالساداتی