اهمیت سبک تبلیغات

سبک تبلیغات

تعریف سبک

در مقابل واژه Style در فرهنگ­های لغت، این معانی آمده است: شیوه، روش، سبک، نگارش، سلیقه، سبک متداول، قلم، میله، متداول شدن، معمول­ کردن، مُدکردن و نامیدن.

بطور كل، سبك، خصلتهای صوری و ساختاری متمایز در یك اثر یا گروهی از آثار یک علم خاص مانند هنر، ادبیات، مدیریت و… است كه لازم است این ویژگی­ها از یك نوع پیوند درونی برخوردار باشند یا نشانه­ هایی از یك واحد كامل را عرضه كنند. سبك­ها ممكن است خصوصیات بیانی، زمانی، مكانی، موضوعی، مضمونی و یا اسلوبی داشته باشند.

 

سبک تبلیغات

سبك تبلیغاتی معیاری است كه بتوان، هدف، محتوا، تكیه ­گاه، آهنگ، پیام، رسانه و تاكتیك یك سیستم، استراتژی یا برنامه تبـلیـغاتی را در چارچوب نگرشی معین ارائه ­كرد. به طور معمول تاكنون سبك­های خاصی كه مختص تبلیغات باشد ابداع نشده، ولی برای برخی از اجزای آن تقسیم­ بندی­هایی را در نظر گرفته­اند.

 

اهمیت و ضرورت سبک تبلیغات

در تبلیغات، مانند فوتبال، كسانی كه اطراف میدان بازی هستند، می­ توانند آن را زیر سوال برده و انتقاد كنند. دلایل بسیاری ممكن است آن را موجب شود، برای نمونه چون تبلیغات تا حدودی از مفهومی به نام هنر نشأت می ­گیرد كه در فلسفه زیبایی­ شناختی، فیلسوفان، پس از قرن­ها از تعریف آن عاجز مانده­اند، هنوز جولان­گاه نـظریه­ ها و افكار متفكران است و یا این كه تبلیغات مخاطبان ناهمگونی دارد.

اما برای حل این مسأله باید كسانی باشند كه علم بازاریابی را برای هنرمندان و متقابلاً اصول زیبایی­شناسی دانش هنری، ادبی و فلسفی را برای بازاریابان تشریح، تجزیه و تحلیل كنند و البته هر دو قشر را با مفاهیم روانشناسی و جامعه شناسی آشنا نمایند. زمانی یك تبلیغ، موفق و مؤثر پا به عرصه وجود می­گذارد كه متخصصانی از حوزه­های بازاریابی، هنر، ادبیات، جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه و اقتصاد بتوانند با یكپارچه كردن دانش یكدیگر یك اثر تبلیغی باارزش و ماندگار ارایه دهند.

امروزه دست­اندركارن تبلیغات، مدیران بازاریابی و مسئولان روابط عمومی­ها و تمامی كسانی كه به نحوی با تبلیغات سروكار دارند، هر چه از علم تبلیغات اطلاعات بیشتری داشته باشند، می­توانند در تدوین و اجرای استراتژی­های خود با آگاهی بیشتر و اثر­بخشی عمیق­تر عمل كنند.

اگر به تبلیغات، نگاهی ساختاری داشته باشیم، می­توانیم بگوییم كه تبلیغات عنصری است كه از هنر و علم سرچشمه می­گیرد، تا بتواند به هدف فروش و بازاریابی یك محصول كمك كند. دراین میان برقراری توازنی بین آنها، برای آنكه هیچ كدام قربانی دیگری نشود؛ بسیار مهم است. هنر را می­توان در كلیه قالب­های هنرهای تجسمی و غیر تجسمی، بیانی و غیربیانی در نظرگرفت و بازاریابی را می­توان علم گسترده­ای كه به مطالعه نیاز مصرف كننده و پاسخگویی به آن نیاز می پردازد، دانست.

به بیان دیگر هنر به عنوان زبان مشترك تمامی بشر، آسانترین و بهترین وسیله برای انتقال پیام است و به همین دلیل در تبلیغات و بازاریابی از هنر برای رسیدن بهتر به اهداف استفاده می­شود. هنر را می­توان وسیله و ابزار رسیدن به اهداف تبلیغاتی دانست تا به پیشـبرد فـروش محصـول كمك كند. همچنان كه علوم و تكنولوژی­های هنری پیشرفت می­كند و سبك­های جدید هنری یا مكتب­های مختلف زیبایی­شناسی دگرگون می­شوند؛ تبلیغات نیز تحت تأثیر این تغییرات متحول می شود.

دو عامل زیبایی و اثربخشی نقش به سزایی در نحوه ارایه تبلیغات دارند. زیبایی مفهومی است كه هنوز بزرگترین فیلسوفان هنر و زیبایی­شناسی از تعریف آن عاجز مانده­اند و در عین حال اثربخشی تبلیغ نیز خود به عوامل فراوانی در علم بازاریابی و ارتباطات بستگی دارد. زیبایی یك تبلیغ ضرورتاً به مفهوم اثربخش بودن آن نیست. برقراری توازن و ارتباطی همگون، بین این دو متغیر كار بسیار دشواری است، كه لازمه آن داشتن اطلاعات و آشنایی كامل درباره هر دو متغیر است.

یك برنامه تبلیغاتی موفق نه كار گرافیست یا نویسنده هنرمند است و نه كارگردان هنری، تبلیغات باید توسط مجموعه تیمی از علم بازاریابی، جامعه شناسی، روانشناسی، زبانشناسی، ارتباطات، ادبیات، فلسفه و هنرهای مختلف تهیه شود.

بدین منظور با توجه به اینكه تبلیغات به شدت تحت تأثیر هنر، ادبیات و فلسفه بوده، سعی شده است، تبلیغات را در پرتو تطبیق با سبكهای هنری، ادبی و فلسفی با توجه به علم بازاریابی بررسی كرده و قالب هایی را برای آن، تعریف كرد. البته تبلیغات كه ذات آن از دو مبحث علم و هنر است؛ به هیچ صورتی نمی­تواند در قالبی بسته و سبكی خاص، بیان و تعریف شود. چرا كه وقتی تبلیغات می­تواند، به ترفیع محصول در بازار كمك كند و حرفی برای گفتن داشته ­باشد كه از این قالب­ها آزاد گردد؛ چون آزادی لازمه خلاقیت است و ذات هنر در خلاقیت نهفته است و خلاقیت بزرگترین ثروت و سرمایه در علم تبلیغات و بازاریابی است.

با توجه به سبك­ها و مكتب­هایی كه در هنرهای تجسمی، نمایشی، ادبیات، نشانه ­شناسی و زبانشناسی وجود دارد و با تجزیه و تحلیل آنها می­توان سبك­های زیر را برای تبلیغات در حیطه بازاریابی تدوین ­كرد.

سبک تبلیغاتسبك کلاسیک در تبلیغات و تبلیغات کلاسیک

تبلیغات كلاسیک یعنی یك تبلیغ انسانی و نشان دادن انسان به هر صورتی در ارتباط با كالا و محصول. این سبك تبلیغاتی مخاطبان بسیاری دارد زیرا زبان عمومی بیشتر مخاطبان است. گرایش به مكتب كلاسیك در بین مردم عامی بسیار زیاد است، به همین منظور در مورد كالاهایی كه بازار هدف آنها بیشتر عامه مردم هستند، از این سبك تبلیغاتی استفاده می­شود. در این سبك تبلیغاتی هر چیزی را به انسان ربط می­دهند و به هر صورتی انسانها در صحنه­ هایی از تبلیغات حضور دارند؛ انسانهایی كه از نظر زیبایی ظاهر یا صورت، ایده ­آل هستند.

 

سبك باروک در تبلیغات و تبلیغات باروک

در تبلیغات باروک سازندگان و مدیران تبلیغاتی تنها به تصویرسازی از شكوه و عظمت كالا و خدمت می­اندیشند. آنچنان كه در تبلیغات ساختمان­ها، برج­ها، و مكانهای باشكوه می­توان مشاهده كرد.

در تبلیغات به سبك باروك دو ایده بیش از همه مدنظر است. خلق فضاهای مناسب برای بازاریابی و ایجاد مكان­های كوچكی برای تفكر و اندیشه تبلیغاتی. از این رو در آثار تبلیغاتی این سبك شاهد پدید آمدن تبلیغاتی بسیار باشكوه و بزرگ هستیم و به شكوه و عظمت كار تبلیغاتی بسیار اهمیت می­دهند مانند صداهای بسیار بم و بلند، تصاویر بزرگنمایی شده، فیلمبرداری بسیار شكوهمند و…

مجریان این سبك یكپارچگی و وحدت كامل تبلیغات خود را در مكان­هایی بسیار باشكوه نشان می­دهند. برای نمونه در كنار آثار تاریخی باشكوه و یا در فضاهای بسیار باشكوه به ساخت آثار تبلیغاتی می­پردازند. مكان­های باشكوهی چون برج ایفل در فرانسه، میدان آزادی در تهران و قله دماوند، ارگ بم و … در این سبك تبلیغات استفاده می­شود. برای نمونه شركت سونی برای ورود به بازار آمریكا از مجسمه آزادی آمریكا در تبلیغات خود استفاده كرد.

 

تبلیغات فوتوریسمی

فوتوریسم به معنای «آینده ­نگری» و مشتق از كلمه «فوتور» (future) به معنای «آینده» است. این مكتــب در سال ۱۹۰۹ با بیانیه فیلیپوتوماسومارینتی نظـریه­پرداز و بنیانگذار فوتوریسم در ایتالیا بنا نهاده شد. ایتالیا و روسیه به عنوان دو قطب نیرومند، فوتوریسم را به تدریج در سراسر اروپا گسترش دادند.

فوتوریسم در میان مكتبهای ادبی از جمله انسانگرایانه­ترین و پیشروترین نهضتها بود كه تحول عمیقی در ادبیات و هنر جهان معاصر به وجود آورد. این مكتب هنر و ادبیات نوین را به دنیای مدرن و امروزی عرضه كرد و پنجره ای رو به آینده و مكتبهای قرن بیستم گشود. فوتوریسم سرانجام درسال 1924 به شكل­های: كوبیسم، دادائیسم، و سوررئالیسم تجزیه شد. امروزه می­توان گفت كه فوتوریسم، نوعی از رادیكال اكسپرسیونیست بود كه هنر مدرن، مخصوصاً دادائیسم و سوررئالیسم را تحت تأثیر گذاشت. فوتوریستها همه رویدادها و پدیده‌های زندگانی مدرن را با اشتیاق پذیرفتند.

به نظر فوتوریست­ها در عصر ماشین، باید سبک و زبان تبلیغ نیز ماشینی باشد. یعنی با زبان ماشین و تكنولوژی آثار تبلیغاتی ارائه می شود. فوتوریسم با هرگونه ابراز احساس­ها و بیان هیجان­های درونی و رعایت­های دستور زبان و معانی و بیان مخالف است و آزادی کلمه­های غیرشاعرانه را خواستار است و برای بیان این مقصود کلمه­های مقطع و نامربوطی شبیه به اصطلاح­های تلگرافی از خود می سازد. زبان تبلیغاتی این سبك زبان ماشین است و به جای استفاده از الفاظ و لحن­های انسانی از صداها و آواهای ماشین استفاده می­شود مانند صداهای دستگاه­های الكترونیكی و غیرالكترونیكی.( صدای ترمز ماشین، صدای بلند شدن هواپیما، صدای تلفن و …مانند شركت كرایسلر یا فارستر)

به طور كلی این مكتب در تبلیغات بازاریابی بیشتر با كالاها و محصولات تولیدی همخوانی دارد. در سبك تبلیغاتی فوتوریسم نیز نباید با ابراز احساس­ها و بیان هیجانات درونی، محصول یا كالایی را معرفی كرد. در این سبك بدون رعایت قانون­های دستور زبان و معانی كلمات، شعارها و پیام های تبلیغاتی به صورت كلمات و واژه­هایی منقطع و تلگرافی بیان می­شوند. برای نمونه، یك محصول غذایی را ممكن است با استفاده از اصطلاحات ماشینی یا تكنولوژیكی و با كلمات منقطع بیان كند.(آ. ب . آ ، M.C)

در تبلیغات فوتوریستی هیچ گونه بیان شاعرانه­ای وجود ندارد و پیام­ها، برندها و شعارها به صورت كاملاً رها و آزاد بیان می­شود. به نظر آنها شاعر باید بازیگری برای زبان و واژه باشد. (مانند Google،,Deere Woo و باطری نیرو)

 

تبلیغات داداییستی

سبك تبلیغاتی داداییسم یكی از سبك ­های تهاجمی است. بیشتر شركت­هایی كه قصد نابود كردن رقبای خود یا هجوم ناگهانی به بازار با یك محصول جدید یا ایده جدید را دارند از این سبك بهره می­گیرند. تبلیغات داداییست­ها تا حدودی مخالف قواعد و قوانین متعارف بازاریابی و تبلیغات است و با نوعی كُلاژ لفظی و بصری و تكنیك­های مونتاژ، دكوپاژ و تدوین، براساس تصادف و همنشینی ظاهرا غیرمنطقی و بطور خودکار كلمات، صداها و تصاویر شكل می­گیرد. اجرای فی ­البداهه صحنه ­هایی از تولید یا ارایه محصول، موسیقی پرسروصدا و نامناسب از ویژگی­های تبلیغات داداییسم است. به­ طوری كه در این هرج و مرج تبلیغاتی، مشتریان را نیز با خود همراه می­كنند و آنان را هم به بازی می­كشانند.

در حراج­های كشورهای جهان سوم گاهی این گونه تبلیغات به وفور یافت می­شود به خصوص در تبلیغات كاندیداهای احزاب گوناگون از این نوع سبك تبلیغاتی استفاده می­شود. ولی در كشورهای غربی در اغلب موارد از این سبك به صورت كاملاً علمی برای استراتژی­های بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می­كنند.

نویسنده: دکتر اعتماد هژبرالساداتی

 

منبع: نشریه مهندسی تبلیغات (مدیریت بازاریابی و تبلیغات) – شماره 8